Dragi moji prijatelji i potencijalni putnici;
Sve sam složila za novo putovanje u Nepal i Tibet, koje planiramo za 17.5.2016 do 09.06.2016.
Za sve vas koje ideja o putovanju privlači, javite se na adresu dmanola@bijelihoblaka.net, da vam mogu proslijediti i sve ostale informacije: cijenu ili potreban i budžet za realizaciju putovanja, popis potrebne opreme i opis potrebne fizičke kondicije. Detaljni plan putovanja je ovdje:
TIBET – NEPAL
- 5. – 9. 6. 2016.
Nepal je jedina zemlja svijeta u kojoj se unutar 200 kilometara zračne linije dodiruju mistične džungle, moćne rijeke i veličanstveni vrhovi Himalaja (osam od deset najviših vrhova svijeta)….
Tibet je najveća visoravan na svijetu koja je u unutrašnjosti prošarana mnogim planinskim lancima. Usred te puste visoravni kao gorski kristal stoji osamljena 6714 m visoka piramida od stijena i leda – Kailas. Ono što je za antičke Grke bio Olimp, za Kršćane Sinaj, to je ova planina za hinduiste, budiste, sljedbenike bona, dzainiste i sikhe.
- DAN – 17. 5. Zagreb – Dubai
Sastanak putnika u Zračnoj luci Pleso 90 minuta prije polijetanja zrakoplova. Prijava na večernji let za Dubai, nastavak leta za Kathmandu. Noćni let.
- DAN – 18. 5. – Katmandu
Slijetanje u Kathmanduu u popodnevnim satima, ishođenje nepalske vize (40 USD za višekratnu vizu u trajanju od 30 dana). Sastanak s predstavnikom lokalne agencije, odlazak i smještaj u hotel. Slobodno. Noćenje u hotelu.
Katmandu (1400 m/nv) je smješten u dolini ispred moćnih Himalaja. S jedne strane nalikuje skulpturi netaknutoj još iz srednjeg vijeka, dok s druge strane zrači modernim životom. Godine 1951. ruski baletan i emigrant Boris Nikolajevič Lisanevič otvorio je u gradu prvi hotel, Royal. Gradom dominiraju intenzivne boje i mirisi, drevni hramovi i živopisne tržnice koji nikoga ne ostavljaju ravnodušnim. Šetnja po Thamelu – središte grada prepun trgovina i restorana. Tu je moguće kupiti gotovo sve: egzotične začine; tibetanske mandale (energetske slike koje na simboličan način predstavljaju cjelovitost svemira i čovjekove psihe) i tanke (oslikano i uokvireno platno koje služi pri meditaciji); khukuri noževe; čudesne gorske himalajske koralje, koji zajedno s krupnim tirkizima čine obveznu ogrlicu svakog planinara i alpinista; vrhunsku planinarsku i alpinističku opremu. Također karakteristična tkanja za svu vrstu odjeće, torbi, ruksaka od vune jaka nezaobilazan su dio ponude cijelog Nepala.
- DAN -19. 5. – Katmandu
Nakon doručka, razgledanje grada. Glavni trg – Durbar (što znači palača), povijesna i društvena jezgra grada. Kasthamandap – kuća od drva po kojoj je grad i dobio ime. U blizini trga je Kumari Bahal – hram žive božice Devi Kumari. Djevojčica (Kumari) se bira iz kaste kovača srebra i zlata, mora biti starija od 4 godine, a hram napušta ulaskom u pubertet. Budući da se ovdje isprepliću religije, velika se svetišta nalaze jedno pored drugog. Krene li se bilo kojom ulicom, odjekuju zvona i iz hinduističkih i budističkih hramova… srest ćemo i sadue-svete ljude koji hodaju bez imovine dijeleći blagoslov. Podno hramova se trguje, nadvikuje i dogovaraju novi poslovi… Pasupatinath – najvažniji hinduistički hram iz 5 st. gdje uz svetu rijeku Bagmati spaljuju umrle osobe. Mladi vjenčani parovi posjećuju Jagannath – hram boga Šive. Poznat je po erotskim rezbarijama iz 16 st., a tu je i hram boga Krishne. Boudhnath – druga po veličini stupa u budističkim zemljama i najveća u Nepalu, vjersko je središte mnoštva izbjeglih Tibetanaca. Swayambhunath – svetište majmuna nalazi se na uzvisini iznad grada s prekrasnim pogledom na cijelu Dolinu Katmandu. Noćenje u hotelu.
- DAN – 20. 5. – Katmandu – Patana – Bhaktapur
Doručak. Vožnja do drugog od tri kraljevska grada Patana ili Lalitpur (grad ljepote), poznat po nadimku „grad od čipke“, jer su gotovo sve zgrade na trgu Durbar, prepune rezbarija oko prozora i vrata. Osnovao ga je Maurijski vladar Ašoka Veliki (3.st. pr. Kr.), izgradivši četiri stupe na četiri kuta grada, zbog čega je on najstariji budistički grad na svijetu. Posjetit će se i Zlatni samostan gdje se mogu vidjeti i isprobati glazbene zdjele. U dvorište i u hram ne smiju se unositi nikakavi kožni predmeti (obuća, torbe, remen…) jer je ubijanje životinja u takve svrhe suprotno hinduističkim učenjima. Odlazak u Bhaktapur koji je gotovo cijeli obnovljen onako kako je izgledao u 16. stoljeću. Glavni trg Bhaktapur Durbar jedan je od najšarmantnijih arhitektonskih djela Doline jer ističe neke od najljepših srednjovjekovnih umjetnosti Nepala. Obilazak trgova: Tao Maddhie tole, Tacupal tole, Hram slonova, Trg lončara, oko kojeg na desetine majstora izrađuje posuđe na svojim vitlima, dok im trg služi za skladištenje gline i sušenje posuđa. Vidjeti ćemo niz svetišta te tanka-školu… Noćenje u hotelu.
- DAN – 21. 5. – Lhasa
Doručak. Transfer do zračne luke Katmandu. Let (CA 408, ETD:1045) za Lhasu, duhovno i administrativno središte autonomne regije Tibet. Na lokalnom narječju „Lhasa“ znači „Sveto mjesto“. Smješten je na 3700 m/nv, što je čini jednim od gradova na najvećoj nadmorskoj visini. Belgijsko-francuska istraživačica Alexandre David-Neel je prva žena koja je 1924. godine ušla u ovaj zabranjeni grad prerušena u muškarca–hodočasnika… Smještaj u hotel. Aklimatizacija na visinu. Noćenje.
- DAN – 22. 5. – Lhasa
Doručak. Obilazak Potale, simbola Tibeta. Graditelji crveno-bijele palače, savršeno su iskoristili brdovit teren, i u 17. st. podigli jedno od najljepših zdanja na svijetu…
Dvorac bijele boje, a iznad njega hram crvene boje. Iza 350 m pročelja nalazi se 999 raskošnih prostorija, raspoređenih na 13 katova. Do 18. st. kada je podignuta ljetna
palača Norbulinka, Potala je služila kao glavna rezidencija dalaj lame, a nakon toga je
bila isključivo zimska. Godine 1959. je 14. dalaj lama bio prisiljen napustiti Tibet pa je
Potala napuštena do 1980., kada su je kineske vlasti pretvorile u muzej. Naš posjet ovisi
o vremenu dobivanja dozvole za jedno i pol satno razgledanje muzejskog dijela-tamni
dio građevine, dok je bijeli-veći, nastanjen kineskom vojskom.
Drugi po važnosti je samostan Sera što na tibetanskom znači divlja ruža (u doba gradnje brdo iza samostana bilo je prekriveno divljim ružama u cvatu). Tu se nalazi tiskara svetih spisa; svako poslije podne monasi vježbaju u vrtu znanja iz svetih spisa. Povratak u hotel, noćenje.
- DAN – 23. 5. – Lhasa – samostan Drepung
Nakon doručka vozimo se zapadnim krajem karavanskog „Puta čaja i konja“- trgovačke arterije i glavne veze između Kine i Tibeta u samostan Drepung iz 1416. godine. Njegovo ime znači „hrpa riže“ što najbolje opisuje kako je samostan nekada izgledao promatran izdaleka (brojne bijele građevine raspoređene su po padini brežuljka). Nekada je u njemu boravilo 7000 redovnika i bio je jedan od najvećih na svijetu. Dalaj lami je služio kao rezidencija do gradnje Potale. U njemu je Tibetansko sveučilište gdje se školuju i dalaj lame. Pripada redu žutih šešira tibetanskog budizma.
Tibetanska četvrt danas zauzima samo 4% ukupne površine grada i u njoj se nalazi srce tibetanske Lhase, Barkhor i Jokhang.
Na trg Barkhor svakodnevno dolaze tisuće hodočasnika gdje počinje tzv. Kora – hodočasnički krug od 800 m. Lagano hodajući u smjeru kazaljke na satu, jednom rukom okreću molitveni kotač i izgovaraju tibetanske molitve… Na trgu je smješten najvažniji budistički hram cijelog Tibeta – Jokhang iz 7. st. Unutar samostana nalazi se najveći Buda sadašnjosti kojem se sva četiri reda tibetanskog budizma klanjaju, a darovala ga je kineska princeza, jedna od žena 33. tibetanskog kralja Songsten Gampoa. Povratak u hotel, noćenje.
- DAN – 24. 5. – Gyantse
Doručak. Odlazak iz Lhase. Vožnja do gradića Gyantsea. Na putu ćemo prijeći preko prijevoja Karo La (5086 m/nv), spustiti se na Tirkizno jezero – Yaamdrok Tso. Gradić je poznat po utvrdi Dzong koja je odolijevala osvajačima sve do 1949. godine kad su Kinezi na ovom mjestu ušli u Tibet. Turistima je zabranjen posjet tvrđavi. Smještaj u hotelu. Noćenje.
- DAN – 25. 5.- Gyantse – Shigatse
Doručak. Šetnja po starogradskoj jezgri do 35 m visoke Kumbum stupe (stupa s tisuću budinih lica, smještenih u kapelama). Pružaju se prekrasni pogledi na visove Himalaje i samostan Palkor – koji je građen u nepalskom stilu, jer je jedna od žena 33. kralja Songsten Gampoa bila nepalska princeza. Izgrađen je 1427. godine i ubraja se među najljepše primjere tradicionalnoga nepalskog arhitekturnog stila u Tibetu. Nastavak putovanja prema drugom najvećem tibetanskom gradu Shigatse (veliko središte kineske vojske). Posjetiti ćemo samostanski kompleks Tashi Lunpo (brdo sreće), najveće i najatraktivnije vjersko središte Tibeta, tradicionalno sjedište Pancho lame. On je samo duhovni vođa i dok je Tibet bio neovisan, surađivao je s dalaj lamom oko razvoja duhovnih doktrina. Danas je u samostanu ponekad prisutan 11. Pancho lama. Osnovana je škola Gelug Pa – Žute kape. To je jedna od škola budizma (dobila je naziv po žutim kapama kao dijelu obvezne odjeće) koja je osnovana u 14. st. i polazi od osnovnog budinog učenja – univerzalna samilost. Noćenje u hotelu.
- DAN – 26. 5. – Tingria
Doručak. Vožnja od Shigatsea do grada Tingria koji je ishodišno mjesto prema Mt.Everest Base campu. Kraće pauze za snimanje i uživanje u prekrasnim krajolicima sa pješčanim dinama. Noćenje u hotelu.
- DAN – 27. 5. – Rongbuk
Doručak. Vožnja od Tingria do kampa Rongbuk u blizini istoimenog ledenjaka… Usput se odmaramo i snimamo krajolik. Udaljenost je oko 80 km, ali je jako loša cesta pa se sporo putuje. Smještaj u jednom od prenoćišta gdje ćemo o svom trošku ručati. Ako vrijeme dopusti vidjeti ćemo Everest, ali svakako ćemo se odvesti autobusom do polazne točke odakle kreću sve alpinističke ekspedicije na Everest (to je na visini od 5200 m/nv). Rongbuk nije naselje. Tu ima nešto skromnih hotela, prenoćišta i samostan Rongbuk (utemeljen u 16. st.) na najvišoj nadmorskoj visini u kojem su tri monahinje i tri monaha. Noćenje u prenoćištu.
- DAN – 28. 5. – Saga
Doručak. Vožnja od Rongbuka do grada Sage. Tu nas dočekuje tibetanska posada koja će biti s nama i brinuti se o smještaju i hrani (kamp ili skromno prenoćište).
Saga (tibetanski: Kyakyaru), na visini od 4640 m/nv, strateški je smještena na spoju triju cesta: Lhartse cesta koja dolazi s istoka, Dzongka cesta s juga, Purang i Drongpa cestama prema zapadu. Saga je važna za opskrbu hodočasnika i turista koji su na putu za posjet planini Kailas ….Večera, noćenje u kampu ili prenoćištu.
13.DAN – 29. 5. – Paryang
Doručak. Vožnja od Sage do Paryanga. Usput ćemo vidjeti krda jakova, manje koza i ovaca te nomadske šatore. Ručak, večera i noćenje u kampu ili prenoćištu.
- DAN – 30. 5. – Serlung
Doručak. Vožnja od Paryanga do Serlunga. Cijelo vrijeme je u blizini Brahmaputra i planinski vijenac Himalaja. Serlunga je nomadsko središte, pa je moguće vidjeti stotine jakova i ostale stoke. Ručak, večera i noćenje u kampu ili prenoćištu.
- DAN – 31. 5. – Darchen
Doručak. Vožnja od Serlunga do malog sela Darchena (4700 m/nv). Dolaskom u Darchen nalazimo se ispod našeg cilja putovanja – SVETE PLANINE KAILAS. Ako budemo imali sreće iz Darchena se prekrasno vidi južna strana ove pravilne piramidaste planine. Za istočnu stranu se vjeruje da je od kristala, zapadna od rubina, južna od safira, a sjeverna od zlata. Ručak, večera i noćenje u kampu ili prenoćištu.
- DAN – 1. 6. – Driraphuk
Doručak. Počinje hodanje od južne preko zapadne do sjeverne strane planine Kailas
do kampa Driraphuk. Hodamo oko 21 km, po stazi s malo uspona i spuštanja. Polazna visina
je 4700 m/nv, a kad stignemo do sjeverne strane biti ćemo na oko 4900 m/nv. Ručak, večera, noćenje u kampu.
- DAN – 2. 6. – Driraphuk
Doručak. Slobodni dan u Driraphuku (4900 m/nv). Mnogi će taj dan provesti odmarajući se i spremajući se za sutrašnji uspon. A oni koji se budu osjećali snažnima ići će u posjet samostanu, vidjeti svizce, šetati se i snimati prekrasno cvijeće. Vjerujemo da će sjeverna strana Kailasa biti u suncu i da će svi uživati u njegovoj čaroliji. Ručak, večera, noćenje u kampu.
- DAN – 3. 6. – Zutruphuka
Doručak. Hodanje do kampa Zutruphuka (4800 m/nv) – trasa je oko 18 km, preko najviše točke našeg putovanja, prijevoja Droma La (5630 m/nv). Sav višak naše opreme nosit će jakovi, a mi opremljeni kamerama, fotoaparatima, vodom i hranom idemo u osvajanja najviše točke prijevoja Droma La. Usput ćemo vidjeti prekrasni krajolik, stijene, nešto raslinja, bistro plavo nebo i sve ono što ljude tjera više od 20 stoljeća na to hodočašće ili tibetansku koru (koru čine budisti jainisti, bo po, hindusi). Na prijevoju ćemo vezati molitvene zastavice za sreću i radost postojanja. Kad stignemo u Zutruphka uz okrijepu s toplom juhom i čajem, neki umorni, a neki samo razdragani zbog uspjeha potražit će topli i ugodni ležaj. Ručak, večera i noćenje u kampu.
- DAN – 4. 6. – Darchen
Doručak. Hodanje do Darchena (oko 14 km), te vožnja do jezera Manasarovara – „jezero misli“. Zadnji dan hodanja je najkraći ali je istovremeno najživopisniji jer staza vodi kroz krajolik gdje su stijene svih boja, crvene, žute, zelene, ljubičaste, crne, plave, kao i cvjetovi koje prekrivaju livade uz rijeku Zhong chu.
Kad se budemo spustili do jezera koje je na najvećoj nadmorskoj visini (4600 m/nv), samo se hrabri mogu okupati jer je voda oko 15 stupnjeva, a vanjska temperatura se očekuje oko 18 stupnjeva. Hodočasnici vjeruju da kupanje u jezeru donosi iskupljenje i ispire sve grijehe učinjene tijekom života. Posjetiti ćemo i samostan Prica gdje se prema legendi prosvijetlio Padmisabva, Indijac koji je u 11. st. preveo sve budističke spise sa sanskrta na tibetanski jezik. Ručak, večera i noćenje u kampu ili prenoćištu.
20.DAN – 5. 6. – Dongba – Nyalam
Doručak. Povratak uz pogled na isti pejzaž ali iz drugog kuta do mjesta Dongba (Zongba) gdje ima puno stočara i tek poneki turist. Vožnja od Dongba do Nyalama. Nyalam je mjesto u kome sa puno trgovina, jer je na putu prijevoza svih roba od Nepala za Kinu i obratno. Noćenje u hotelu.
- DAN – 6. 6. – Katmandu
Doručak. Prelazak granice (Kodari) u Nepal i vožnja do Katmandua. Ovaj dio puta je uvijek prepun iznenađenja, ali naši vodiči su pravi majstori da se prolaz kroz kanjon rijeke i Himalaje prođe sa puno uzbuđenja ali ipak, sigurno! Ta cesta se zove „Cesta prijateljstva“, a putnici je nazivaju „Cesta pakla“. Noćenje u hotelu.
- DAN – 7. 6. – Katmandu
Doručak. Slobodan dan u Katmanduu za kupovinu suvenira. Noćenje.
- DAN – 8. 6. – Katmandu – let
Doručak. U popodnevnim satima odlazak u zračnu luku te prijava za let. Noćni let.
25.DAN – 9.6. – Zagreb
Slijetanje u Zagreb u večernjim satima.